Litice u zloglasnom ‘Ypres Salient’ (Belgija) jedinstveni je krajobraz nastao pod utjecajem ratnih borbi, koji preživljava još od Prvog svjetskog rata. To je prostor koji je bio prokopan cijelom mrežo podzemnih prolaza i prostorija, eksplozija mina i bombi te sabotaža i pokušaja prisluškivanja.
U kontekstu projekta kulturnog turizma, ‘Park Sjećanja 14-18’, poduzete su suptilne mjere u i oko spomenutog područja za poboljšanje pristupa za posjetitelje. Ovdje posjetitelji imaju mogućnost vidjeti kako je nekada jedinstven krajobraz, u kojem se odvijala borba, izgledao.
Krajobraz pun relikvija
Od kraja Prvog svjetskog rata litice su ostale netaknute. Još uvijek možete vidjeti male razlike u razinama kao rezultat eksplozija bombi. Mnogi podzemni prolazi koji još uvijek postoje uzrokuju konstantno urušavanje tla. U tlu još leže bombe, municija te vojnici, koji su ovdje tijekom borbe dočekali svoj kraj. Priroda je ovdje polako, kroz 100 godina, preuzela ovo mjesto.
Suptilne intervencije
Radovi u ovom jedinstvenom krajobrazu izvršeni su suptilno i bez narušavanja površine tla. Od mjesta parkirališta posjetitelji se dovode do ratne zone. Posjeta počinje u Info paviljonu uz uvodni film. Između kratera mina i bombi, koje su sada uglavnom pod vodom, prolazi duga i drvena staza koja nudi posjetitelju neuobičajeno iskustvo. Put vodi posjetitelje do litica, gdje su engleski položaji bili 10 metara viši i samo 40 metara udaljeniji od njemačke obrambene linije. Na najvišoj točki nalazi se vidikovac s velikim pogledom na ničiju zemlju -neutralnu zonu bojišnice. Povijesna brana, udaljena nekih 700 metara od litica, Gordon Post, bilo je bojno sjedište i glavni punkt prve pomoći. Plutajući most preko vode daje jedinstven pogled na branu te povezuje staze za rekreaciju.
Izvanredan prikaz krajobraza
Ono neobično vezano uz samu intervencij je izvedba koja pruža brojne mogućnosti za šetnju. Uklanjanje drveča na određenim mjestima koje je s vremenom naraslo omogućilo je da se ponovo vrati stvori ta slika sirovog i pustog ratnog krajobraza, dok se u drugi dijelovima parka namjerno nisu otvarale takve vizure. Bivše linije bojišta označene su čeličnim trakama u tlu dok su razlike u razini naglašene stepenicama. Materijali korišteni u intervenciji (drvo i čelik) referenciraju se na to razdoblje rata.
Krajobrazna arhitektura | OMGEVING
Dizajneri | Koen Moelants, Tompy Hoedelmans, Petar Seynaeve, Luc Wallays Kevin Favere, Sofie Vandervliet
Mjesto | Ypres, Belgija
Klijent | Pokrajina Zapadna Flandrija
Godina dizajna | 2013
Datum završetka | 2015
Površina | 20.000 m²
Fotografije | Yanninck Milpas
Nacrti i makete | OMGEVING
Tekst | OMGEVING
Izvor: WLA magazine
Podijeli: