U petak (17.lipnja 2016.) u Legradu na ušću Mure i Drave službeno je otvoren 5-godišnji europski projekt „DRAVA LIFE – integrirano upravljanje rijekom“, čiji je cilj poboljšati ekološko stanje rijeke Drave i njenih ekosustava te poboljšati obranu od poplava duž 300 kilometara dugog toka rijeke Drave u Hrvatskoj. Projektni partneri pod vodstvom Hrvatskih voda namjeravaju postići taj cilj provedbom različitih aktivnosti obnove rijeke, uspostavom prekogranične suradnje, podizanja svijesti i smanjenjem čovjekova ometanja riječnih ptica, poput male čigre.

Riječni su ekosustavi među najugroženijim ekosustavima u Europi pa tako ni Drava nije iznimka. 22 izgrađene hidroelektrane u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj presijecaju rijeku i ostavljaju joj tek kratku dionicu slobodnog toka, zbog čega je rijeka Drava u Hrvatskoj jedna od posljednjih poluprirodnih rijeka u srednjoj Europi.

mid_5763d8b2671da

„Koristi od projekta će biti višestruke. Ne samo za okoliš, nego i za stanovnike koji žive na tom području. Uvođenje suvremenih metoda upravljanja prihvatljivih za okoliš pridonijeti će boljoj zaštiti od poplava u naseljenim područjima duž rijeke Drave. Koliko je to važno, dovoljno je podsjetiti na katastrofalnu poplavu 2012. godine kada je došlo do proboja nasipa što je uzrokovalo plavljenja obiteljskih kuća, industrijskih i poljoprivrednih objekata, infrastrukture i poljoprivrednog zemljišta u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji. Poplave su bile i 2014. i 2015. godine. Ukupne štete iznose preko 65 milijuna kuna. Ti će zahvati, također, uvelike koristiti brojnim ugroženim staništima i vrstama u Natura 2000 područjima. Projekt će povećati i rekreacijsku vrijednost područja za lokalno stanovništvo koje se njime koristi za ribolov, kupanje i ostale aktivnosti “ – rekao je zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode, dr. sc. Mario Šiljeg na otvorenju projekta.

mid_5763d899d4b09
Kroz suradnju Hrvatskih voda, županijskih ustanova za upravljanje vodama i zaštitu prirode, kao i nevladinih organizacija, ključne prirodne značajke ekosustava rijeke Drave obnovit će se otvaranjem i stvaranjem novih rukavaca, uklanjanjem i prilagodbom obaloutvrda i ostalih vodnih građevina te očuvanjem retencijskih područja i prirodnih strmih obala rijeke. Navedeni zahvati uvelike će koristiti brojnim ugroženim staništima i vrstama u područjima Natura 2000.

slika-13
„Obnova rukavaca rijeke omogućit će bolju zaštitu od poplava unutar postojećih poplavnih područja, pridonijeti lokalnom snižavanju vodostaja i preusmjeravanju vodotoka u urbanim područjima, blizu mostova i sela tijekom poplava. Projekt će također pozitivno utjecati na zalihe podzemnih voda jer će se obnavljanjem poboljšati infiltracija riječne u podzemne vode i tako stabilizirati i podići razina podzemnih voda“ – rekao je na otvorenju projekta mr. sc. Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda.
Glavne aktivnosti obnove staništa provest će se na sedam lokacija duž rijeke Drave: Otok Virje (312 – 314,3 rkm), Stara Drava Varaždin (289,3 – 292 rkm), Donja Dubrava – Legrad (240 – 241,45 rkm), Most Botovo (226,6 – 227,9 rkm), Novačka (214 – 217 rkm), Miholjački Martinci (104 – 106 rkm) i Podravska Moslavina (96 – 98 rkm). Radovima na tim lokacijama partneri žele obnoviti i sačuvati 1000 metara dinamičnih riječnih obala, stvoriti 13 hektara novih dinamičnih riječnih zona sa šljunčanim, pješčanim i zemljanim obalama, obnoviti ili stvoriti 14,5 kilometara rukavaca te unaprijediti 300 hektara šuma u poplavnim područjima.

rpmd-web
„DRAVA LIFE projekt dokazuje da je moguća konstruktivna suradnja između nevladinog sektora, državnih institucija i lokalne samouprave, a sve za dobrobit prirode i lokalnog stanovništva. On isto tako predstavlja pozitivan primjer suradnje i načina rada na očuvanju prirodnih vrijednosti ne samo za Hrvatsku već i za cijelu regiju te stvara temelje za buduću suradnju“ – rekao je tokom otvorenja direktor WWF Adrije, mr. sc. Martin Šolar.

U razdoblju provedbe projekta partneri će nastojati smanjiti čovjekovo ometanje riječnih ptica tijekom sezone razmnožavanja te unaprijediti znanje o Naturi 2000 različitim instrumentima za podizanje svijesti kao što su obrazovni centri i staze duž Drave, informativne ploče, informacijske točke, obukom dravskih rendžera te različitim komunikacijskim i obrazovnim materijalima. Uz to, organizirat će se nekoliko izložbi i kampanja u suradnji s lokalnim stanovništvom i školama.

 

Izvor: mzoip, medjimurska-priroda, 18.6.2016.