Trenkovo svojim imenom podsjeća na legendarnog ratnika i slavonskog plemića Franju baruna Trenka (1711.-1749.) koji je do danas ostao u sjećanju naroda i kojim se Slavonija uvijek ponosila. Stoljećima se današnje selo Trenkovo nazivalo Mitrovica, ali je ono na zahtjev mještana 1912. godine izmijenjeno jer je u tadašnjoj Hrvatskoj postojala još jedna Mitrovica u Srijemskoj županiji (danas Sremska Mitrovica u Vojvodini).
U tom mirnom slavonskom selu, smještenom desetak kilometara sjeverno od Požege na krajnjim južnim obroncima Papuka, nalazi se nekadašnje vlastelinsko sjedište u narodu zvano Trenkov dvorac.
Mnogo je nepoznanica o Trenkovom dvorcu jer on nikad nije bio detaljnije istraživan. U onoj malobrojnoj literaturi koja ga spominje navode se često suprotni podatci, katkada i neuvjerljivi.
Današnji jednokatni kasnobarokno-klasicistički dvorac izgrađen je nakon Trenkove smrti, dakle u drugoj polovici 18. ili početkom 19. stoljeća. U Trenkovo doba stajala je tu barokna kurija koja je kasnije dograđena i pretvorena u današnji dvorac.
U dvorcu je od završetka Drugoga svjetskog rata do 1989. godine bila smještena osnovna škola. Od tada se povremeno koristio za različite namjene. Koristio se u posljednje vrijeme za vojne potrebe, a danas je prazan.
Park u sklopu kojeg se nalazi dvorac upisan je u Registar zaštićenih objekata prirode kao spomenik parkovne arhitekture 1964. godine. Park zahvaća površinu od 5,20 ha, a obiluje brojnim domaćim vrstama i većim brojem egzota kao npr. grčki hrast ili razna kultivirana stabla jasena, johe i lipe hrastovi, lipe, grabovi,javori, smreke, borovi.
Knjiga Park u Trenkovu – zaštićeni spomenik parkovne arhitekture treća je po redu publlikacija koju je izdala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije, s ciljem promicanja zaštićenih prirodnih vrijednosti ove županije. Knjigu “Park u Trenkovu” napisali su mr.sc. Juraj Zelić te mr.sc. Tomislav Crnjac.
Sve tri knjige (Park u Trenkovu – zaštićeni spomenik parkovne arhitekture – 150,00 kn , Park u Kutjevu – zaštićeni spomenik parkovne arhitekture – 100,00 kn i brošura Prirodne vrijednosti Požeško-slavonske županije – 50,00 kn) mogu se kupiti u uredu Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije, Županijska 9, Požega.
Podijeli: