Međunarodni arhitektonski festival Dani Orisa 24 održat će se 15. i 16. studenoga 2024. godine (petak s početkom u 13.00 sati i subota s početkom u 10.00 sati) u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu.

Na Festivalu izlaganja će imati domaći i inozemni arhitekti, predstavljajući svoje recentne projekte. Dva intenzivna dana, tijekom kojih se izmjenjuju aktualna predavanja, neformalna druženja i poslovni susreti pružaju nezaboravno iskustvo svima koji ponovno ili po prvi puta sudjeluju na Festivalu Dani Orisa.

PREDAVAČI:

Kengo Kuma, Kengo Kuma & Associates (Japan)
Kengo Kuma jedan je od najistaknutijih međunarodno priznatih japanskih arhitekata današnjice, s uredima u Tokiju, Pekingu, Šangaju i Parizu. Rođen je 1954. godine. Godine 1990. osnovao je Kengo Kuma & Associates. Trenutačno je sveučilišni profesor i profesor emeritus na Sveučilištu u Tokiju. Projekti KKAA provode se u više od 40 zemalja. Međunarodni je član Kraljevskog instituta britanskih arhitekata (RIBA) te počasni član Američkog instituta arhitekata (AIA). Njegov projekt Chokkura Plaza and Shelter dobitnik je Međunarodne arhitektonske nagrade za najbolji novi globalni projekt 2007. Godine 2024. osvaja nagradu Japanske akademije za umjetnost za projekt za muzej dizajna u Škotskoj (V&A Dundee).
Kao povijesna ideja, arhitektura za većinu arhitekata ima kategoriju – stambenu, institucijsku, industrijsku. Ja želim izbrisati te kategorije. Za mene je arhitektura, neovisno o veličini, neka vrsta okoliša. (iz intervjua Oris 96)

Kengo Kuma dobitnik je ovogodišnje ORIS Nagrade za izuzetan stvaralački doprinos arhitekturi.

Elementarna, Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar (Slovenija)
Elementarna je arhitektonski ured sa sjedištem u Ljubljani. Osnovali su ga 2017. godine Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher i Matevž Zalar. Rad ureda počiva na snažnom uvjerenju da dobra arhitektura treba neprestano preispitivati ustaljene procese. Kvalitetu njihova rada potvrđuju nominacija za nagradu EU-a Mies van der Rohe 2024., ulazak u uži izbor za međunarodnu nagradu Domus Restoration and Preservation 2024., osvajanje međunarodne nagrade Piranesi 2023. Njihovi su radovi objavljeni u specijaliziranim časopisima i online platformama kao što su Outsider, Piranesi, Divisare itd., te predstavljeni na izložbi „New Praxes, New Tools” u Ljubljani, Berlinu i Beču zajedno s još devet suvremenih slovenskih arhitektonskih praksi 2022. godine.

Dinko Peračić, Platforma 9,81 / ARP (Hrvatska)
Magistrirao je IAAC u Barceloni te diplomirao na Atrhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Osnivač je i programski voditelj arhitektonskog kolektiva Platforme 9,81 te partner u arhitektonskom uredu ARP. Od 2008. radi kao aistent, a od 2016. kao docent na FGAG-u u Splitu. Od 2018. je i voditelj katedre za Arhitektonsko projektiranje. Dobitnik je Velike nagrade Zagrebačkog salona arhitekture 2018., Velike nagrade Zagrebačkog salona primjenjenih umjetnosti i dizajna 2023. te tri druge nagrade Zagrebačkog salona. Dobitnik je međunarodne nagrade za arhitekturu Piranesi 2015., Medalje za arhitekturu i Medalje za konceptualni poduhvat HKA. Osvaja i Nagradu “Bernardo Bernardi” (UHA, 2018.)

Vedina Babahmetović, Entasis (BiH)
Diplomirala 1985. godine na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu. Godina 1997. osniva arhitektonski biro Entasis u Zenici. Proteklih 27 godina Entasis je radio na više od 60 projekata, realizacija i ideja. U 2011. godini Entasis je započeo promociju dizajnerskog bosanskog namještaja sa svojim brandom Intent Design. Entasis je dobitnik brojnih nagrada, uključujući nagradu Collegium Artisticum za realizaciju, nagradu Big See, Share Omnia nagradu, nominaciju za Aga Khan nagradu te EU Mies van der Rohe. Vedina Babahmetović prva je žena bez partnera koja je osvojila Grand Prix od osnivanja institucije Collegium Artisticum 1975.

 

Više o programu i prijavama pronađite na službenim stranicama na LINKU.