Poštovani,

prema iskazanim namjerama Grada Dubrovnika u proljeće 2011.g. da dio Gundulićeva renesansnog vrta u Gružu pretvori u parkiralište ili u tržnicu, a nakon glasnih kritika dubrovačke javnosti i žestokih protivljenja brojnih stručnjaka i znanstvenika kompetentnih za hrvatsko kulturno naslijeđe, gdje spadaju i dubrovački povijesni vrtovi, Uprava za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture Republike Hrvatske dana 18.08.2011.g. svojim aktom zavedenim pod Klasa: 612-08/11-01/1211 Ur. broj: 532-04-01-1/4-11-5 i upućenim svim relevantnim institucijama na području Dubrovnika dala je jasno do znanja da je taj renesasni vrt zajedno s dvorcem registriran kao zaštićeno nepokretno kulturno dobro.

U popisu zaštićenih ljetnikovaca kao nepokretnih kulturnih dobara u Republici Hrvatskoj ladanjski prostorni sklop Paladina Gundulića u Gružu (ljetnikovac s vrtom i popratnim objektima) vodi se pod oznakom Z- 4026.

Ovaj objekt posljednji put zaštićen je 22.12.2008.g. posebnim Rješenjem Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture Republike Hrvatske kao Cjelina ljetnikovca Paladina Gundulića u Gružu .

No sve to kao da se Grada Dubrovnika ne tiče , pa objavljuje novi atak na prostor Gundulićeva vrta proširenjem tržnice u Gružu još ove jeseni. Navodno, projekt se za novu tržnicu upravo radi. Ukoliko je doista riječ o proširenju tržnice, onda se ono nema gdje obaviti osim zadiranjem u prostor ovog renesansnog vrta. No to se nikako ne bi smjelo dogoditi, jer bi se prešlo preko granice koju je tvorila zapadna stranica glavne stražnje šetnice, a koja se vodeći pravcem sjever-jug neposredno uz stražnje lice dvorca protezala čitavom dužinom vrta.

Također,u skladu s točkom 4. Preporuka javne tribine Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske pod nazivom „Nova prijetnja dubrovačkim ljetnikovcima“, koja je održana 26. travnja 2012.g. u Zagrebu, potrebno je radi zaštite od krađe preostale vrijedne vrtne plastike ponovno s vratima zatvoriti pristup ovome vrtu izvana. Ranija žičana vrata bila su uklonjena ulaskom bagera u vrt 2011.g., pa je otada vrt otvoren i potpuno nezaštićen od vandala.

Stvarnu ugroženost ovog vrta cijenimo vrlo ozbiljnom. Nastojeći umanjiti vrijednost vrta, kao glavni argument arhitekt investitora ističe u pejorativnom smislu kako je na djeliću vrta u mapi iz 1837.g. ubilježen uzgoj povrća. Očito mu nije poznato da se povrće uz ostalo vrtno bilje normalno uzgajalo u svim dubrovačkim renesansnim vrtovima jer su to ujedno bili i kućni vrtovi.

S obzirom na prijetnju uništenja sjeverne čestice preostalog dijela Gundulićevog vrta iz 16.st. još ove jeseni , odlučili smo kao svoj odgovor izraditi prikaz mogućeg uređenja ugroženog dijela vrta u okviru uređenja postojeće vrtne cjeline.

Kako bi se osjetila potencijalna vrijednost preostalog dijela staroga Gundulićeva vrta, po dužini protegnutog pozadi zdanja dvorca pravcem sjever-jug, izrađene su 3D slike varijante njegova mogućeg uređenja, odnosno obnove. Ilustracijom se s jedne strane želi probuditi savjest predstavnika investitora, Grada Dubrovnika, kako bi ih se odvratilo od vandalskog čina zadiranja u taj prastari vrt i time njegova zatiranja, a s druge strane zainteresiranoj javnosti prikazati da predstoji mogući gubitak još jednog vrijednog spomenika dubrovačke renesansne vrtne arhitekture.

******************************

Autor slika „Renesansni vrt vile Gundulić,Dubrovnik,Hrvatska“ u tehnici 3D po Google Earth-u (izlošci postavljeni na Warehouse 3D Gallery): gosp. Stipan Ujdur, Opuzen, e-mail: stipan.ujdur@du.t-com.hr

autor varijante uređajne osnove: dr.sc. Bruno Šišić, kraj.arh., Dubrovnik, e-mail:
onurbsic@gmail.com

 

OBNOVA VRTA GUNDULIĆ U GRUŽU -pogled iz jugoistočnog kuta

 

OBNOVA VRTA GUNDULIĆ U GRUŽU-pogled sa zapadne strane

 

RENESANSNA VILLA GUNDULIĆ U GRUŽU S PREDVRTOM

 

Villa Gundulić u Gružu- obnova vrta i dubrovačke nave-pogled sa zapadne strane